Konferencja inaugurująca projekt już za nami

Konferencja inaugurująca projekt Zgodnie z Naturą już za nami. Wraz z partnerami projektu Stowarzyszeniem „Ptaki Polskie” i Towarzystwem dla Natury i Człowieka mieliśmy ogromną przyjemność gościć nauczycieli i nauczycielki zaangażowanych w projekt Zgodnie z Naturą oraz osoby zainteresowane poruszaną przez nas tematyką.

Podczas spotkania uczestnikom i uczestniczkom konferencji został przybliżony program projektu Zgodnie z Naturą. Po omówieniu założeń i celów strategicznych oraz zapoznaniu się z harmonogramem przygody trwającej najbliższe półtora roku uczestnicy i uczestniczki, podczas wygłoszonych prezentacji, mieli możliwość zdobyć merytoryczną wiedzę potrzebną do realizacji  działań w swoich szkołach. Do poprowadzenia wykładów zaprosiliśmy specjalistów i specjalistkę w tematyce edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.

Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w realizacji projektów uczniowskich i współpracą ze społecznościami lokalnymi w tematyce ochrony środowiska i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Marcin Siuchno ze Stowarzyszenia „Ptaki Polskie” przeprowadził słuchaczy i słuchaczki przez historię różnorodności biologicznej oraz pozwolił im prześledzić najważniejsze procesy warunkujące bioróżnorodności Polski. Pokazał również jak postęp cywilizacyjny wpływa na przyrodę wokół nas i dokąd zmierza ta zależność.

Zuzanna Naruszewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej zmierzyła się z niezwykle złożonym i stanowiącym wyzwanie oraz dla wielu niewygodnym tematem zmian klimatu. Podczas swojego wystąpienia mówiła o tym jak angażować młodzież w działania na rzecz ochrony klimatu oraz o tym jaki jest wpływ zmian klimatu na różnorodność biologiczną w Polsce i życie jej mieszkańców i mieszkanek, a także o tym jakie działania możemy podjąć na rzecz ochrony klimatu. Prezentacje były świetnym elementem wprowadzającym do dyskusji na temat omawianych zagadnień.

Przygotowując konferencje zadbaliśmy również o to aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne dlatego skorzystaliśmy z ekologicznego cateringu. Dzięki diecie wegetariańskiej zmniejszyliśmy ślad węglowy i przyczyniliśmy się  do ochrony naszej planety.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas spotkania wspomoże Państwo w realizacji projektu Zgodnie z Naturą. A Państwa zainteresowanie i liczna  obecność świetnie wróży przed następnymi spotkaniami. Do usłyszenia i zobaczenia!

Dla wszystkich gości przygotowaliśmy publikacje zawierające instrukcję realizacji projektu Zgodnie z Naturą, materiały przygotowane przez ekspertów zawierające porady i wskazówki dotyczące działań w tematyce edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Wszystkich tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w wydarzeniu zachęcamy do zapoznania się z ich elektroniczną wersją.

Pobierz artykuły konferencyjne:

Zuzanna Naruszewicz - "Jak realizować działania z młodzieżą wokół tematyki zmainy klimatu"

Krzysztof Gorczyca - "Projekty edukacyjne na obszarach Natura 2000 - jak edukaować dzieci i społeczności lokalne"

Marcin Siuchno - "Między tradycją a nowoczesnością, czyli wpływ rozwoju na bioróżnorodność"