Natura w otworku, Zielona inwentaryzacja, Gramy okolicę w Warszawie

Gimnazjaliści i gimnazjalistki szkoły położonej w jednej z najbardziej zielonej dzielnicy Warszawy zdecydowali się zrealizować kilka projektów.

W ramach ścieżki „Natura w otworku” zorganizowali wystawę zdjęć ukazujących piękno lubianej okolicy szkoły. W obiektywach uchwycili dzielnicę Saska Kępą, Praską część Wisły i Park Skaryszewski. Wystawę zorganizowali pod hasłem „Fauna i flora w wielkim mieście – czy to jest realne?” No właśnie, czy to możliwe? Przekonali się o tym realizując kolejny projekt „Zielona inwentaryzacja”, w ramach którego zorganizowali grę terenową po okolicy. Tematyka gry obejmowała zagadnienia związane z obecnością organizmów roślinnych i zwierzęcych wielkiego miasta. Tym samym nie tylko uczniowie i uczennice, ale też osoby biorące udział w grze udowodnili, że występowanie fauny i flory w mieście jest możliwe.

Następny projekt wymagający dużo zaangażowania i profesjonalnego podejścia był projekt „Gramy okolicę”. Trzech uczniów, wraz z pomocą kolegów i koleżanek z klasy, postanowiło nakręcić film o Saskiej Kępie. W filmie pojawiają się m.in. ujęcia nakręcone dronem, pokazujące Saską Kępę z lotu ptaka - Wisłę czy Park Skaryszewski. Pojawiają się słynne ulice Saskiej Kępy - Zwycięzców, Francuska, a także pomniki - Agnieszki Osieckiej czy Stefana Żeromskiego. Film to jednak nie tylko obraz, to również rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami Saskiej Kępy, którzy opowiadają o swoim życiu w dzielnicy, o miejscach, w których bywają, które lubią najbardziej. 

 

"Kochamy Saską Kępę za atmosferę, bliskość centrum, że jest to takie małe miasteczko w wielkiej Warszawie, w którym jest o wiele spokojniej, jest dużo zieleni i ciekawych kawiarni, gdzie można smacznie zjeść" - opowiadali w rozmowie z Radiem RDC uczniowie Gimnazjum nr XIX Bolesława Prusa.